My Blog

Google Maps İle Siteye Harita Eklemek

 

Sanayi toplumundan bilgi toplumuna dönüşümün ivme kazandığı günümüzde vakit nakit olmuştur. Bir adresi ararken elimizde bir harita ya da yol tarifi bulundururuz. Ya da tarif edilmiş adresi birilerine sorarak bulabiliriz. Navigasyon cihazlarının peynir ekmek gibi satıldığı günümüzde kurumsal web sitelerinde sadece bir kuru kroki ile iki satır adresin bulunması eksiklik olarak görülmektedir. Bu eksikliği Digital Globe ve Google işbirliği sonucu oluşturulmuş olan GoogleMaps ile çözebilir ve sitelerinize aktif bir harita ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki yazıda sitelere googleMaps ile nasıl harita eklendiğini anlatmaya çalışacağım. Bunun birkaç yolu var ancak ben en basit olanından bahsetmek istiyorum.

Birinci aşamada Google da bir hesabınız yok ise, öncelikle google da bir hesap oluşturmalısınız. Daha sonra maps.google.com adresinde hesabınıza üye girişi yapıp resim-1’de görüldüğü gibi öncelikle işaretleyeceğiniz yeri haritadan bulup ekrana getiriyoruz.


Resim -1

Bu aşamadan sonra sol bölmeden sırasıyla Haritalarım ve Yeni Harita Oluştur linklerini tıklıyoruz. (Harita ekranının sol üst köşesinde ikonlarının belirdiğini göreceksiniz). Bu ikonlardan ortadakine tıklayıp () sonrasında yerini belirtmek istediğimiz yere fareyi tıklayarak ikonu bu noktaya taşımış oluyoruz. Resim –2 ‘deki gibi beliren açıklama baloncuğuna gerekli bilgileri yazdıktan sonra tamam butonuna tıklayarak işlemi bitiriyoruz.


Resim – 2

İkinci aşamada haritanın sağ üst köşesinde (resim –3 ) bulunan Bağlantı linkini tıklayarak açılan penceredeki seçilmiş olan kodları kopyalamak suretiyle sitemizin yerleştirmek istediğimiz yerine yerleştiriyoruz. Burada width(genişlik) ve height(yükseklik) değerlerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Kafanıza takılan yerler olursa yorumlar kısmından yazabilirsiniz.


Resim – 3

adminGoogle Maps İle Siteye Harita Eklemek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir